Jak wybrać parapet

Niezbędnym elementem okna jest odpowiedni parapet. Zewnętrzny jak i wewnętrzny. Na rynku jest wiele materiałów począwszy od drewna, kamienia, metalu a skończywszy na tworzywach sztucznych. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze parapetu:

 

Zewnętrzny parapet.

Najważniejsza jest trwałość, oraz odporność na warunki atmosferyczne – mróz, wodę, temperaturę.

Wewnętrzny parapet

tutaj chyba najważniejszym elementem jest korespondowanie wizualne parapetu z wnętrzem pomieszczenia

Materiały z których wykonywany jest parapet

-metal, blacha

– są to materiały odporne na warunki atmosferyczne, nadają się najlepiej na zewnętrzne parapety. Przycięcie do odpowiedniego kształtu gwarantuje ładne dopasowanie. Farby, emalie umożliwiają dobór odpowiedniego koloru.

-marmur, granit, kamień

dokonały materiał do parapetów wewnątrz domu, stylowy trwały, dostępny w rożnych wzorach kształtach

- kafelki

mogą być założone na zewnątrz (mrozoodporne) oraz wewnątrz – minusem tego rozwiązania są połączenia, chyba, że są to duże kafle ceramiczne a parapety są małe.

Drewno

materiał ten nadaje klimat domowi. Co ok 20 lat będzie wymagał cyklinowania i odświeżenia, ale po tym zabiegu wciąż będzie wyglądał jak nowy.

Tworzywo sztuczne

przeważnie polichlorek winylu, parapety tanie jednak szybko ulegające degradacji (ok. po 10latach widać starzenie się materiału)

Zapraszamy do siedzimy we Wrocławiu aby wybrać odpowiedni parapet dla siebie - mamy przykłady parapetów oraz bogate wzornictwo

Dobra rada:

jeżeli mamy małe dzieci, lub planujemy mieć w ciągu 20-30 lat warto zaokrąglić wystające kanty w parapetach tak, aby były bardziej bezpieczne.