OknaJak wybrać okna

Wybór okna nie jest rzeczą tak prostą jak się zdaje. To nie tylko wybór kształtu, koloru, profilu, rodzaj szyb, okucia, system wentylacji, rolet, parapety, antywłamaniowy, przepuszczalność światła.

W tym momencie możemy skorzystać z doświadczenia firmy takiej jak nasza lub ułatwić sobie zapytanie korzystając z formularza kontaktowego. Polecamy wizytę w naszym sklepie we  Wrocławiu. Poniżej prezentujemy kilka rad dla samodzielnego wyboru okien.

Cena

Przy wymianach okien dla klientów cena gra role, jednak ważniejsza jest także jakość i doświadczenie firmy (my okna wymieniamy od ponad 20lat). Aby obnizyć koszty radzimy:

  • skorzystanie z usługi wymiany (7% VAT) okien, ponieważ płacimy inną stawką podatku vat, niż zakup okna (23% VAT)
  • wybieramy firmę solidną produkująca okna, nie musi być najbardziej popularną marką na rynku, bo jak sami pewnie wiecie za „markę” trzeba płacić dodatkowo
  • unikamy chińskich okien, bo są bardziej awaryjne i występują problemy podczas montaż - korzystajmy z Polskich firm wspierając Polski rynek
  • firma montująca musi mieć doświadczenie oraz współpracować z dostawcami od dłuższego okresu – dzięki temu ma ona lepszą ofertę cenową. Firma Abbud istnieje od 1991 roku i mamy atrakcyjne wynegocjowane ceny od producentów.
  • Wymieniaj większą ilość okien naraz. Nie martw się wymiana okien może trwać parę godzin. Możesz negocjować cenę - ponieważ transport okien, dojazd montażystów jest taki sam jak przy wymianie jednego czy dwóch okien. A jeśli masz tylko 1 okno, to zawsze możesz zapytać się sąsiada lub sąsiadki – zrobić zamówienie grupowe.

Jak widzisz jest wiele sposobów obniżenia ceny

Energooszczędność

Ilość odprowadzanej energii z twego domu ma znaczenie. Czym więcej to tym gorzej, nie mniej jednak nie należy wpadać w przesadę i montować od razu okien 3, lub 4 warstwowych. Aby nie korzystać z wyśrubowanych norm energooszczędności należy zadać sobie pytanie:

  • czy potrzebujemy wysokich współczynników energooszczędności – może jest to domek letniskowy na lato
  • czy w innych miejscach naszego lokalu nie ma strat ciepła, może ocieplenie dachu da lepsze rezultaty niż „super oszczędne okna”
  • jak wielka jest powierzchnia okien, i jakie w rzeczywistości będą straty energii
  • montaż – pisaliśmy o tym parokrotnie, nawet bardzo energooszczędne okna zamontowane byle jak będą generowały straty ciepła
  • jeżeli montujesz okna dla domu pasywnego do którego starasz się o dopłatę – musisz zainstalować okna zgodne z wytycznymi

widzimy że ten parametr musimy rozważyć uważnie analizując swoje potrzeby.

System wentylacji

Wentylacja jest ważna, aby utrzymać w domu odpowiednią wilgotność oraz świeżość powietrza. Musisz wziąć pod uwagę, że wymiana powietrza w domu wpływa na jakość życia. Wentylacje także dobierasz do zapotrzebowania – w pokoju wystarcza rozszczelnienie okna, czy też otwarcie na moment, natomiast w kuchni musi być wentylacja ponieważ podczas gotowania wydziela się para wodna. Warto zwrócić uwagę że jeżeli używasz gazu w kuchence powstają dodatkowa ilość pary ze spalania metanu oraz dwutlenek węgla (CH4 + 2O2 → CO2 +2H2O). Należy mieć sprawną wentylacje.

 

Kolor

Najbardziej popularne okna to okna białe, czasami brązowe. Nie mniej jednak jeżeli nie liczysz się z kosztami możesz zamówić okna innego koloru – bardziej pasujące do twego domu lub mieszkania. Możesz także pomalować odpowiednimi farbami. Oprócz koloru stolarki, możliwe jest także dobór odpowiedniego koloru szyb np.: przyciemnianych, lustra. Musisz pamiętać, że jeżeli mieszkasz w kamienicy – okna nie mogą naruszać ogólnego wyglądu budynku.

Okucia

Dostarczane są razem z oknem, tutaj nie musisz się zbytnio zastanawiać bo wybierając dobrego producenta masz solidne okucia. Możesz natomiast wybrac spoób otwierania, zamykania, czy rozszczelniania okien. Dla osób, które chca zaoszczedzić pieniądze mogą wybrać witrynę – bez okłuć i mozliwości otwierania – w miejscu gdzie nie potrzebuja klasycznego okna, np.: na balkonie, okno przy ogrodzie.

Dźwiękoszczelność

Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, koło tranwajów, lotniska jest to parametr ważny. Natomiast jeśli mieszkamy na uboczu lub przy parku możemy pominać ten parametr.

Rozmiar

Standardowe okna są tanie, gorzej jest z oknami robionymi na wymiar lub pod specjalne otwory w ścianie np.: okrągłe. Musimy jeszcze wiedzieć, że zmiana otworu na okno np.: poszerzenie poprzez wybicie fragmentu ściany wymaga zgody budowlanej na przeróbkę. Tak samo zamontowania okna w dachu jeśli w projekcie nie było okna dachowego.

Bezpieczeństwo -  okna przeciwwłamaniowe.

Tutaj także musimy zadać sobie pytanie jakie mamy ryzyko włamania. Czy wystaczy brak klamki na zewnątrz, czy potrzeba specjalnych szyb, okłuć.

Samoczyszczenie

Technologie chemiczne idą do przodu oferując okna samoczyszczące. Nie mniej jednak musimy spojrzeć prawdzie i stwierdzić, że czyszczenie mechaniczne raz/dwa razy do roku będzie dawało lepsze rezultaty niż zastosowanie jedynie odpowiedniego szkła. Większość szyb jest gładka i łatwo się czyści pod wpływem obfitego deszczu. Okna zespolone (dwie lub więcej szyb jest zespolonych ze sobą) łatwiej jest czyścić niż okna z poprzedniej epoki, które musiały być rozkręcone aby zostać umyte.

 

Jeżeli zastanowiłeś się już jakie okna wybrać, polecamy kontakt z nami abyśmy mogli zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Firma Abbud specjalizuje się już od ponad 20 lat w stolarce okienej, balkonowej i w nietypowych zabudowaniach przeszklonych.