OKNA

Czy warto oszczędzać na oknach?

Profesjonalny audyt energetyczny domu jest stosunkowo drogi i nie każdego stać na wykonanie go aby dowiedzieć się o nieszczelnościach i stratach ciepła. Ponieważ nowe domy budowane od roku 2014 roku muszą spełniać już ostrzejsze kryteria izolacyjne. (definiują to ustawy RP), warto dowiedzieć się coś więcej o technikach pomiaru strat ciepła. Jeżeli wybudowany jest już budynek i chcemy się dowiedzieć jakie i gdzie mamy straty ciepła (lub nieszczelności) warto w okresie zimowym porobić zdjęcia kamerą termowizyjną. W okresie zimowym najlepiej ponieważ jest największa różnica temperatur. Na zdjęciach widać różnice temperatur poszczególnych elementów. Te informacje możemy potem wykorzystać zabezpieczając odpowiednie rejony.

Będąc liderem montażu stolarki okiennej we Wrocławiu i okolicach zleciliśmy testowowanie energetyczne stolarki oraz okien w warunkach użytkowania. Ponieważ dbamy o jakość świadczonych usług i chcemy aby klient był zadowolony. Potwierdziliśmy nasze obserwacje badaniami. Oto wnioski ogólne, które mogą przydać się każdemu.

  • Szyba jest elementem największym w oknie gdzie jest ważny współczynnik przenikalności ciepła. Jeżeli gaz pomiędzy szybami oraz same szyby przewodzą znacznie ciepło mamy duże straty energii
  • okucia, stolarka – tutaj widać wyraźnie, że jest trudno utrzymać przenikalność cieplną lepsza niż na szybach. Dodatkowo występują mikro uchyły gdzie następuje mikrowentylacja. Tu trzeba powiedzieć, że jeżeli nawet jest strata ciepła przy mikrowentylacji – to wentylacja jest bardzo ważna rzeczą. Generalnie rzecz biorąc wentylacja jest potrzebna.
  • Montaż okien do ścian – obserwując okna których, nie montowaliśmy stwierdziliśmy, że jeżeli okno jest postawione niezgodnie ze sztuką budowlaną i głównie na piance poliuretanowej, bez żadnej większych warstw zaprawy to są duże straty ciepła. Dodatkowo zauważyliśmy, że jeżeli okna montowane były np.: rok temu a powstały nieszczelności w warstwie wierzchniej – następuje szybka degradacja pianki poliuretanowej i znacznie zwiększenie strat ciepła. Czasami nawet były szpary w oknach po piance.

Stwierdziliśmy także jedno, że stosunkowo mało jest pożądnych instalacji stolarki okiennej. Większość ludzi podążając za ceną wybiera tanie rozwiązania. Nawet jeżeli firma dostarczy dobrej jakości okna to jednak ich montaż zostawia wiele do życzenia. Niestety straty ciepła są. Czasami lepiej kupić tańsze okna – a pożądanie wykonać montaż.

Firma Abbud już przez dziesięciolecia wykonuje montaż stolarki okiennej na wysokim poziomie we Wrocławiu i okolicach, na Dolnym Śląsku nie tylko dla uzytkowników idywidualnych ale także dla firm, zakładów pracy, szkół, urzędów – o czym świadczą liczne referencje.

Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia termowizyjne ze zleconych badań.  


OKNA OKNA OKNA OKNA OKNA OKNA OKNA OKNA