Okna połaciowe

-inaczej zwane oknami dachowymi. Są to okna umieszczone na dachu mające na celu doświetlenie poddasza, oraz umożliwiają jego wentylacje. Dzięki oknom połaciowym możemy zapewnić sobie oszczędności w klimatyzacji domu, czy w oświetleniu. Są bardzo ważne w adaptacji strychu jako pomieszczenia mieszkalnego.

 

Co warto wiedzieć?

Montaż okna połaciowego na dachu na którym nie było jeszcze okna połaci owego lub nie było w planach budowy wymaga pozwolenia na budowę. Służymy radą jak załatwić takie pozwolenie.

Energooszczędność – ze względu na to że okno połaci owe jest umieszczone na górze w pomieszczeniu, ważne jest zwrócenie uwagi na energooszczędność, warto wybierać okno z niskimi współczynnikami przenikalności cieplnej. Zapewnia to w okresach zimowych jak najmniejsze straty ciepła.

Rodzaj okna – okna oferowane przez nas są rożnego rodzaju, począwszy od okien nie otwieranych a skończywszy na oknach otwieranych: uchylno-wysokoosiowe, wysokoosiowe, kolankowe, klapowo-obrotowe, obrotowe. Prowadzimy doradztwo w wyborze odpowiedniego okna.

Czy wiesz?

są rożnego rodzaju otwory znajdujące się w górnej części budynku mające zapewnić światło, przepływ powietrza np.:

 

Oculus (z łac. oculus - oko) – okrągły, czasami owalny otwór w ścianie lub szczytowej części sklepienia, który przepuszcza powietrze i światło do wnętrza budowli.
Wole oko (fr. oeil-de-boeuf) jest to małe, okrągłe czasami owalne okienko, w górnej części kondygnacji (w szczycie budynku, nad drzwiami lub oknami, czasem we wnętrzu). Umieszczone czasami w ozdobnej ramie. Służyło do dodatkowego, czasem pośredniego, oświetlenia pomieszczeń..
Lukarna, gibel jest to pionowe okienko na dachu doświetlające poddasze. W architekturze pojawiło się w okresie gotyku we Francji, najbardziej ozdobne było w okresie baroku, od XIX wieku stopniowo pozbawiane detali architektonicznych. Stosowane jest do dziś i zachowało swoją praktyczną rolę.

Wykusz jest to forma architektoniczna stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, przeważnie nadwieszony powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.

 

zdjęcia zostały zaczerpnięte z Wikipedii

Do tych wszystkich i innych detali architektonicznych, a także okna i okna połaciowe- dachowe firma Abbud pomoże dobrać odpowiednią stolarkę okienną.

 

WYMINA OKNA NA ZIME

OKNA POŁACIOWE

OKNA